07 srpna, 2018

Které maturitní čtení si jde i užít?

Jakožto čerstvý maturant jsem letos absolvovala mnoho maturitního čtení a opakování již četby přečtené. Některé knihy jsem doslova protrpěla, jiné jsem na poslední chvíli vyřazovala jako naprosto nepoužitelné a byla zde i kategorie těch, které jsem si skutečně užila. Jelikož byla naše češtinářka přísné stvoření, neměli jsme možnost vybírat z knih jako Harry Potter, Eragon nebo Narnie jako někteří z mých vrstevníků. A proto Vám přináším tento (pro tento blog poměrně neobvyklý) článek s několika knihami z mého maturitního seznamu, které jsem si skutečně užila a něco mi daly.


Malý princ - Antoine de Saint Exupéry
Tak toto je naprostá klasika, kterou nemůžu opomenout. Pro mě jedna ze srdcovek a nejmoudřejších knih, které jsem četla. Nečtenáře určitě potěší také délka, která není nijak závratná. Velmi milý dětsky naivní příběh, který v sobě ale nese nespočet mouder a poučení. Nejlepší na tom je, že si v tom každý najde právě to svoje moudro, které pro něj bude nejvíce znamenat. Naprostý MUST READ i mimo maturitní četbu!

Směšné lásky - Milan Kundera
Jedná se o sbírku povídek z pera Milana Kundery, která mě nadchla svou lehkostí, vtipem a hlavně pravdivostí. Na několika krátkých příbězích ukazuje autor složitost lidských vztahů a především lásky. Také to, jak se může vtip zvrtnout v něco naprosto neočekávaného. Myslím, že Vás překvapí, kolik příběhů Vám bude připadat jako Vaše vlastní a s kolika postavami se ztotožníte. TIP: Pokud Vás neláká celá knížečka, doporučuji přečíst alespoň povídku Falešný autostop!

Veronika se rozhodla zemřít - Paolo Coelho
Kniha trochu více z koutku filosofie a myšlenek o smyslu života. Příběh se soustřeď
uje na Veroniku, která se neúspěšně pokusí o spáchání sebevraždy, protože jí její život přijde nudný a opakující se. Záhy se ale dostává do slovinského psychiatrického ústavu kde poznává osudy zdejších pacientů a taky to, proč je důležité žít. Paolo Coelho je autor s velmi specifickým stylem, který nemusí sednout každému. Jestli Vám ale nevadí nechat si vštípit zajímavé myšlenky a být nucen nad nimi zapřemýšlet, bude se Vám Veronika velmi líbit.

Hrdý Budžes - Irena Dousková
Příběh Helenky Součkové, žákyně 2. třídy, která naprosto dětským a nezaujatým způsobem popisuje období komunismu u nás. Není to vůbec čtenářsky náročná kniha, naopak velmi rychle ubíhá a je plná těch typických vtipných dětských nedorozumění a přeřeků. Pokud se chcete pobavit a z lehčího soudku se také dozvědět něco o tom, jak to u nás v 2. polovině minulého století vypadalo, tohle je čtení pro Vás! TIP: Kniha je prvním dílem celé série i Helence Součkové. Jestli se Vám hrdinka zalíbí, můžete sledovat její cestu i v pubertě a dospělosti..

Pýcha a předsudek - Jane Austen
Další z klasik. Romantický příběh z konce 18. století. I přes to, že je spád děje pomalejší a chvíli trvá
než se něco přihodí, je tohle jedna z mých oblíbených knih. Je to opravdu velmi hezký jednoduchý příběh, do kterého se Vám nemůže povést zaplést. Taky hezky ukazuje atmosféru tehdejší doby, počátky nějaké ženské emancipace (minimálně v některých případech) a objevuje se zde jeden z prvních arogantních bad boys pan Darcy. Co víc si přát?

Tohle jsou kousky, které pro mě byly TOP. Moc hezky se četla také Farma zvířat, O myších a lidech nebo Bílá nemoc. Naopak prokousat jsem se téměř nemohla Romeem a Julií, Proměnou od Kafky nebo Havranem.

Jak vypadala Vaše maturitní četba? Případně o čem do budoucna přemýšlíte?

4 komentáře:

 1. Já jsem kupodivu nakonec milovala skoro všechnu povinnou četbu. Velký Gatsby, Orwell, Kdo chytá v žitě, Remarque, 451 stupňů Fahrenheita, Nebe pod Berlínem, Spalovač mrtvol... :) Nenávila jsem snad akorát Němcovou a Noc na Karlštejně. Jo a Hamleta jsem taky nerozdýchala :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Láska je vždy krásná, když jste s pravou osobou, vy a skutečný milenec. Jsem Mayruris Camplelo Můj přítel se se mnou rozešli a byl jsem osamělý, takže jsem byl nasměrován na velmi laskavý a velké kouzlo zaklínač Dr ADELEKE, který mi pomohl přivést zpět svého milence ke mně a požádal mě o 340 eur za položky potřebné pro kouzlo a dnes jsem s ním teď a my jsme spolu šťastní. Jsem velmi vděčný za to, co jste udělali pro mě Dr ADELEKE můžete E-mail mu aoba5019@gmail.com nebo Whatsapp mě přes +27740386124 .

   Smazat
 2. Láska je vždy krásná, když jste s pravou osobou, vy a skutečný milenec. Jsem Mayruris Camplelo Můj přítel se se mnou rozešli a byl jsem osamělý, takže jsem byl nasměrován na velmi laskavý a velké kouzlo zaklínač Dr ADELEKE, který mi pomohl přivést zpět svého milence ke mně a požádal mě o 340 eur za položky potřebné pro kouzlo a dnes jsem s ním teď a my jsme spolu šťastní. Jsem velmi vděčný za to, co jste udělali pro mě Dr ADELEKE můžete E-mail mu aoba5019@gmail.com nebo Whatsapp mě přes +27740386124 .

  OdpovědětSmazat
 3. Obracím se na celou Českou republiku, na ty, kdo hledají upřímnou a velmi čestnou osobu, která ti může poskytnout spolehlivou půjčku v maximální lhůtě 24 hodin bez obav a bez protokolu, jsem ti k dispozici Abych vám mohl vyhovět, začíná moje nabídka půjčky od 30.000 Kč do 90.000.000 Kč při úrokové sazbě 2%. Můžete ji splatit (12 - 300 měsíců). Představuji vám své oblasti pomoci.

  - Finanční pomoc,
  - Půjčka okamžitě,
  - Nebankovní půjčka,
  - Půjčka na konsolidaci,
  - Půjčka na vaše projekty,
  - Půjčka na podporu rodiny,
  - Půjčka na školení vašich dětí.
  - Půjčka pro vaše potřeby.

  Dostanete úvěr ve vší upřímnosti a rychle do 24 hodin, váš úvěr vám bude poskytnut bankovním převodem úspěšně a bez jakéhokoli protokolu, vy, kdo to potřebuje, naléhavě. Žádáme vás, abyste nás kontaktovali , tady jsou naše kontakty:

  E-mail: lenkaring501@gmail.com

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za každý komentář!
Prosím, nepoužívejte možnost 'Anonymní', díky! :)